Rss  • Pinterest
  • facebook

CoolTURA

TOMASZ  SĘTOWSKI

senti

Tomasz „Senti” Sętowski (ur. 14 czerwca 1961 w Częstochowie) – plastyk, absolwent IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie (matura 1980), następnie częstochowskiej WSP, uznawany przez wielu krytyków sztuki za jednego z najbardziej interesujących polskich artystów współczesnych, z powodzeniem łączących walory artystyczne z zapotrzebowaniem odbiorców.
Autor prac pokazywanych na wystawach zbiorowych m.in. „Surrealiści polscy” Triennale „Sacrum” i indywidualnych w najlepszych polskich oraz zagranicznych galeriach, m.in. Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i Anny Kareńskiej w Poznaniu, Stricoff Fine Art Ltd.i InterArt w Nowym Jorku. Były przedstawiane na łamach czasopism – m.in. wielokrotnie w miesięczniku „Fantastyka”. Jego dzieła znajdują się w kolekcjach Teresy Żylis-Gary i Bogusława Kaczyńskiego, jedno z nich zdobiło okładkę książki Waldemara Łysiaka „Statek”.

Z zasady nie uczestniczy w konkursach plastycznych. Jest zaliczany do twórców nurtu zwanego „realizmem magicznym”. Maluje tradycyjną metodą: olej na płótnie, w ostatnich latach prezentował jednak także grafiki powstałe w oparciu o obrazy olejne, jednak stanowiące osobną, ciekawą interpretację danego tematu. Ponadto prezentuje wykonywane okazjonalnie rzeźby.
Jego Muzeum Wyobraźni – galeria autorska znajdująca się
przy ul. Oławskiej 2 w Częstochowie – to pracownia a zarazem miejsce spotkań twórców, z autorską aranżacją wnętrz, stwarzające możliwość rozmowy z samym artystą i kontemplacji jego dzieł, jedna z atrakcji turystycznych miasta. Na rynku księgarskim dostępny jest jego album „Muzeum Wyobraźni” wydany w 2003 roku przez Muza SA, 3 lata wcześniej ukazał się album „Teatr Magiczny” nakładem tego samego wydawnictwa.
Zapraszamy do mistrza Sętowskiego  MUZEUM WYOBRAŹNI

 ANTONI GRALAK

Unknown

Antoni „ZIUT” GRALAK ur. 5 maja 1955 w Boguszowie-Gorcach – polski muzyk (trębacz), kompozytor i producent muzyczny. Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Związany ze sceną drum’n’bassową. Gralak grał w zespołach Free Cooperation i Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo i międzynarodowej Universal Supersession. Znany jest jako współtwórca jazz-rockowej formacji Tie Break. Pomimo sukcesu Tie Breaku, zdecydował się na karierę solowa. Prowadzi dwa autorskie projekty – GRAAL i YeShe. Jego płyty (szczególnie GRAAL) można zaliczyć do stylu, który w dużym uproszczeniu można określić jako free jazz. YeShe jest z kolei próbą przeniesienia drum’n’bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas głównie z kulturą klubową, na bardziej tradycyjny sposób serwowania muzyki. W 1999 roku założył pracownię Jasnachmura (obecnie Fundacja Wspierania Kultury), gdzie realizowane są projekty multimedialne, filmowe, kreowanie wizerunku w sieci, koncerty i festiwale. 

Współpracował i nagrywał z wieloma artystami, takimi jak: Twinkle Brothers, R.A.P., Voo Voo, Automatik, Stanisław Soyka, Justyna Steczkowska, Jass Tri, Universal Supersession, Wilki, Raz Dwa Trzy, Nick Cave, Dede Bridgewater, Andrzej Smolik,
Masala Sound System, Świetliki i Marcin Świetlicki, Tymański Yass Ensemble, Plasti Bag, Homo Twist.

 JERZY KĘDZIORA

Unknown-1

Jerzy Kędziora – urodził się w 1947 w Częstochowie, rzeźbiarz i medalier, projektant wnętrz, terenów zielonych i zurbanizowanych. Absolwent gdańskiej PWWSP (obecnie Akademii Sztuk Pięknych), uczestnik krajowych i międzynarodowych sympozjów. Autor oryginalnych rzeźb balansujących, pokazywnych w Polsce i za granicą.
foto © Piotr Dłubak Pomysłodawca i projektant rzeźb wróżebnych „Polskich postaci legendarnych i prehistorycznych” takich jak: Krak, Częstoch, Sandomir, Wars i Sawa, Piast Kołodziej, Skarbnik Śląski, Dwuwoj. Pan Jerzy uczestniczył w krajowych i międzynarodowych festiwalach sztuki. Posiada stałą ekspozycję rzeźb plenerowych w „Ogrodzie wyobraźni” przy Galerii Lonty – Petry w Częstochowie.

Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów artystycznych i laureatem kilkudziesięciu dalszych.  Prace artysty znajdują uznanie u wybitnych znawców i krytyków sztuki. Posiadają je w swoich zbiorach muzea i galerie w kraju oraz we Włoszech, Francji, Niemczech, Belgii, USA, Watykanie, Austrii, Bułgarii.
Jerzy Kędziora
i prowadzone przez niego Studio Plastyki Użytkowej „Bat” realizują wszelkiego rodzaju „plastykę przestrzenną” z nastawieniem na rzeźbę we wszelkich odmianach i materiałach.Zapraszamy na autorską stronę:  Jerzy KĘDZIORA
 

ANDRZEJ TROC

images-1

Andrzej Troc urodził się i żyje w Zielonej Górze. Jest surrealistą, sztuką interesuje się od dawna lecz liczne zakręty w życiu oddalały go od własnej twórczości. Jednak obecnie systematycznie pracuje tworząc od 13 lat.
Jest samoukiem, samodzielnie zmaga się z trudnościami warsztatowymi i przełamywaniem schematów, bezustannie poszukuje nowych rozwiązań. Przez lata nabierał różnorodnego doświadczenia, które w znacznym stopniu mają wpływ na jego twórczość. Nuta ironii, absurdu i marzeń widzianych niejednokrotnie w krzywym zwierciadle, zdeformowanych, dziwacznych, karykaturalnych „sekspotworków” to jedne z licznych tematów poruszanych w pracach Andrzeja. Wejrzenie w prymitywne zachowania społeczne, balansowanie między złymi, dobrymi, paranoją a pięknem to źródła jego inspiracji.

 MAŁGORZATA BIENIEK

images


Małgorzata Bieniek
( Maggie Piu )jest z wykształcenia architektem, od 10 lat projektuje wnętrza. Oprócz wnętrz, maluję ,organizuję wystawy, tworzy i projektuję sztukę użytkową. W  krakowskiej pracowni można zobaczyć nie tylko dokonania architektoniczne ale również  obrazy. Ma na koncie ok. 20 wystaw w Krakowie,Warszawie,Lublinie,Katowicach ,Londynie.

Byłam rysownikiem magazynu „Gentelmen”, publikowałam w „Fantastyce” „Odrze” „Alpinizm i góry”
„Studium”. Zilustrowałam książkę Jacka Gierlińskiegi „Pustka intymnych ucieczek”
w tym roku wygrałam konkurs Warsaw Fashion i Asusa na projekt torby na laptopa.
Jak mówi o sobie – „wciąż coś robię…”